Jautājumi

Vai guļbūve ir ugunsdroša?

Visi kokmateriāli tiek apstrādāti ar speciāliem līdzekļiem, kas koksni pārvērš grūti uzliesmojošā un nedegošā materiālā. Pareizi uzcelta koka māja ir tikpat ugunsdroša kā betona māja.

Vai-gulbuve-ir-ugunsdrosa-01-big
Vai-gulbuve-ir-ugunsdrosa-02-big
Vai-gulbuve-ir-ugunsdrosa-03-big

Vai koka mājas nebojājas?

Mūsdienu koksnes aizsarglīdzekļi, neizjaucot ekoloģisko līdzsvaru, ļauj novērst baktēriju ietekmi. Jebkuru koka māju var uzlabot līdz nevainojamam stāvoklim, tādējādi palielinot būves ilgmūžību.

Vai-koka-majas-nebojajas-01
Vai-koka-majas-nebojajas-02
Vai-koka-majas-nebojajas-03

Un cik ilgi kalpos kvalitatīvi uzbūvēta koka ēka?

Guļbūves ir vienas no senākajiem mājokļu veidiem pasaulē, tās kalpo ilgāk nekā varam iedomāties, piemēram, dabas muzejā Norvēģijā, Oslo, var apskatīt 13.gadsimtā būvētu guļbūvi. Zem klajas debess guļbūve kalpo vairāk kā 700 gadus, pie tam arī pēc 700 gadiem tā ir vēl samērā labā stāvoklī.

Un-cik-ilgi-kalpos-kvalitativi-uzbuveta-koka-eka-01
Un-cik-ilgi-kalpos-kvalitativi-uzbuveta-koka-eka-02
Un-cik-ilgi-kalpos-kvalitativi-uzbuveta-koka-eka-03

Kādu mājas pamatu labāk izvēlēties guļbūves celtniecībā?

Guļbūvi var celt pat uz 4 balstiem, kā to darīja mūsu senči. Bet tomēr, ja to taisīt saskaņā ar mūsdienu būvniecības prasībām, neliela māja vai pirts var uzstādīt uz pāļu pamata, bet labākais dzīvojamai mājai ir lentveida pamats.

1-Punktveida
2-Lentveida
3-Platn-veida

No kāda koka būvē guļbūves?

Piemērotākie ir skujkoki. Latvijā visbiežāk izmanto egli vai priedi, bet citās valstīs arī lapegli vai ciedru. Mēs dodam priekšroku priedei, jo tā ir nedaudz elastīgāka par egli un mazāk zaraina. Jo vairāk koksnē sveķu, jo ilgāks būs baļķa mūžs, tāpēc ir svarīgi cirst kokus ziemā, pareizajā mēnesī, kad koksnē ir mazāk mitruma, bet vairāk sveķu.

Jautājums par pareizo baļķu izvēli un apstrādi (cirstajām guļbūvēm) ir patiesi plašs. Diemžēl kļūst arvien mazāk speciālistu, kuri pareizi gatavo baļķus guļbūvēm. Bet tas ir ļoti svarīgi! Guļbūves baļķus jāizvēlas rūpīgi, lai stumbrs tiktu zāģēts līdz pirmajam zaļajam zaram, kuru šķiedrās nav kreisā vītne. Baļķu mizošana ir roku darbs, lai pēc iespējas mazāk traumētu koksnes aizsargkārtu. Tā ziemeļu puse ir cietāka, izturīgāka, jo tā aug lēnāk, ko var redzēt pēc koksnes dzīvības riņķiem, tāpēc baļķa ziemeļu pusi jāliek uz ēkas ārpusi, bet dienvidu – uz iekšpusi.

Protams, ir vēl daudz citu nianšu un noslēpumu, kuri tiek gadiem krāti un nodoti nākamai paaudzei.

No-kada-koka-buve-gulbuves-01
No-kada-koka-buve-gulbuves-02
No-kada-koka-buve-gulbuves-03

Cik laika ir nepieciešams guļbūves celtniecībai?

Guļbūves karkass ar laukumu 100m2, var tikt uzcelt dažu mēnešu laikā. Lai pilnībā uzceltu šādu māju, nepieciešams 5-8 mēneši.

Cik-ilga-laika-var-uzbuvet-koka-maju-01
Cik-ilga-laika-var-uzbuvet-koka-maju-02
Cik-ilga-laika-var-uzbuvet-koka-maju-03

Kādu guļbūves paksi (stūra savienojumu) izvēlēties?

Roku darba veidi ir izgājuši visus attīstības un pilnveidošanas posmus, sākot no vienkāršākiem līdz tehniski sarežģītiem un pārdomātiem, kas var pasargāt guļbaļķu māju no caurvēja un mitruma, pievienojot papildus izturīgumu. Izskatīsim ar rokām cirstus pamata veidus.

a — Krievu stils:

Droši vien pats vienkāršākais koku ciršanas ar rokām darba veids. Ciršanas process “bļodiņā” ir visvieglākais un nav grūts. Bet šī vienkāršība izgatavošanā pēc tam rada grūtības tādas mājas ekspluatācijā: liels caurvējš stūra savienojumos.

Mēs cenšamies izmantot šo ciršanas veidu tikai dārza mēbeļu izgatavošanai, dārza lapeņu un citu nedzīvojamo telpu izgatavošanai.

b — Kanādiešu stils:

No krievu stila atšķiras ar izcērtamās bļodas profilu: tai nav ierastās pusapaļās formas un tā izskatās kā trapece. Kanādiešu ciršanas stils ir slavens ar savu izturīgumu un raksturīgām īpašībām siltuma ziņā, kas tieši ir atkarīgas no koksnes izciršanas formas.  Pateicoties speciālajai savienojumu formai, tiek nodrošināts ciešs savienojums, kas aizsargā no mitruma un caurvēja.

Izmantojot baļķus diametrā no 350mm līdz 450mm, tie ideāli der dzīvojamās mājas celšanai.

c — Norvēģu stils:

Atšķirībā no kanādiešu stila, norvēģu ciršanas stils paredz tēsto baļķu izmantošanu, kuru sasniedz sazāģējot apaļbaļķi kokmateriālā 200-250mm. Citu atšķirību tehnoloģijā nav.  Tie klienti, kuriem patīk gludas sienas, dod priekšroku tieši norvēģu baļķu ciršanas veidam.

a

Kadu-gulbuves-paksi-izveleties-01-1

b

Kadu-gulbuves-paksi-izveleties-02-1

c

Kadu-gulbuves-paksi-izveleties-03-1

Ko Jūs liekat starp baļķiem?

Agrāk guļbaļķus savstarpēji blīvējam ar sūnām, tāpat kā to darija mūsu senči. Bet šodien Latvijas mežos ir aizliegts lasīt sūnas, tāpēc pārsvarā visi meistari izmanto ekoloģisko minerālvati vai akmensvati. Bet mēs iesākam mūsu klientiem izmantot naturālo aitu vilnu bīvi.

1-Latvijas-sunas-gulbuves-blivei-400x400
2-Ekoknauf-miniralvate-gulbuvem-400x400
3-aitu-vilni-gulbuves-blivesanai-400x400

Cik ilgi sēžas jauna koka māja?

Dabīgais sēšanās laiks parasti ilgst 7 gadus, kamēr koksne ir dzīva.

Sēšanās laiks no iepriekš izžāvētiem baļķiem ir tuvu 2 gadiem.

Žūstot baļķu izmēri samazinās, tie nedaudz mainās, tāpēc ir pareizi jāstiprināt mēbeles vai interjera elementus pie sienām, jo tie var traucēt sienām nosēsties. Pilnībā neizžāvētu māju koka sienas var sēsties pat līdz 7% (7cm uz 1 metru). Guļbaļķu sienas var nedaudz reaģēt uz atmosfēras izmaiņām vai apkures sezonas sākumu. Daudzi domā, ka intensīva mājas kurināšana paātrinās baļķu žūšanu. Tas ir nepareizi. Māju nedrīkst intensīvi kurināt, lai iekšbaļķu žūšana nenotiktu ātrāk par ārbaļķu, kas var veidot plaisas starp baļķiem.

Cik-ilgi-sezas-jauna-koka-maja-01
Cik-ilgi-sezas-jauna-koka-maja-02
gulbuves-kvalitate-400x400

Kāds baļķa diametrs ir pietiekams pirtij un dzīvojamai mājai Latvijas apstākļos?

Mēs iesakām izmantot šādus baļķa diametrus:

Vasaras mājai vai kempingam, no Ø200 mm.
Pirtiņām vai atpūtas mājām no Ø250 mm.
Dzīvojamām mājam ne mazāk par Ø300 mm.

Saskaņā ar būvnormatīviem, dzīvojamo ēku ārsienu biezums nedrīkst būt mazāks par 300 milimetriem, taču daudzi cilvēki dzīvo koka mājās ar uz pusi plānākām sienām un par aukstajām ziemām nesūdzas. Piemēram, Sibīrijā vai Kanādā klimats ir ievērojami aukstāks nekā Latvijā, taču cilvēki 80% gadījumu izvēlas dzīvot tieši guļbūvēs. Pētījumos ir pierādīts, ka -48 grādu salā koka sienai izsalšanas līmenis ir 20 cm, kas ir tāds pats, kā 100 centimetru biezam ķieģeļu mūrim. Koksne ir viens no siltākajiem materiāliem, bet ļoti liela nozīme ir ēkas būvniecības kvalitātei.

Kads-balka-diametrs-ir-pietiekams-01
Kads-balka-diametrs-ir-pietiekams-02
Kads-balka-diametrs-ir-pietiekams-03

Kādas ir visizplatītākās guļbūves celtniecības kļūdas?

Ir trīs visbiežāk pieļautās kļūdas. Pirmā – netiek ievērota koka sēšanās tiesa. Koks žūstot raujas, samazinās stāva augstums. Piemēram, ja stāva augstums ir trīs metri, tad pēc izžūšanas nosēžas līdz 2,8 metriem. Koks var sarauties pat par septiņiem procentiem. Visizteiktākā saraušanās, ja koks nocirsts vasarā.

Otrā izplatītākā kļūda – lēts un nekvalitatīvs meistara darbs. Ja pašā sākumā netiek pareizi veidotas baļķu savienojumu un saskares vietas, tad guļbūves uzstādīšanas laikā spraugas nesamazināsies, bet gan otrādi – palielināsies.

Trešā kļūda – krāsot svaigi uzbūvētu guļbūvi, zaļus baļķus ar mitruma saturu virs 50%. Visticamāk, jau drīz uz sienām parādīsies pelējums, tā kā mitruma iztvaikošana tiks bloķēta. Ja māja tiek būvēta no mitriem baļķiem, tad labāk ļaut tai izšūt vismaz līdz 25% un tikai tad apstrādāt to ar aizsarglīdzekļiem.

Kadas-ir-visizplatitakas-gulbuves-celtniecibas-kludas-01
Kadas-ir-visizplatitakas-gulbuves-celtniecibas-kludas-02
Kadas-ir-visizplatitakas-gulbuves-celtniecibas-kludas-03

Kas pasargā koka sienas no saules un mitruma?

Koksnes aizsardzībā galveno lomu spēlē aizsardzības līdzekļi un krāsas, ar kurām apstrādā koka sienas. Mēs dodam priekšroku tādiem līdzekļiem kā antiseptiķi un lazējošie materiāli uz ūdens bāzes.

Ne mazāk svarīgs mājas elements ir jumta pārkare. Saules pusē (dienvidos, dienvidrietumos) pārkarei vēlams būt garākai. Vasarā pārkare aizsargās guļbūvi no saules stariem un nokrišņiem, bet ziemā, kad saule ir zemu, tā spīdēs logos.

Kas-pasarga-koka-sienas-no-saules-un-mitruma-01
Kas-pasarga-koka-sienas-no-saules-un-mitruma-02
Kas-pasarga-koka-sienas-no-saules-un-mitruma-03

Ko darīt, lai jauna guļbūves māja mazāk plaisātu?

Pirmais noteikums ir nesteidzināt žūšanas procesu. Tieši otrādi – ja grib iegūt labu koka māju, jāsamierinās, ka pirmajos brīžos tajā nevar strauji un intensīvi dzīvot ar visām ērtībām. Vajag celt un uzsākt lietot guļbūves māju lēnām.

Otrs veids, kā cīnīties ar plaisām, ir izmantot modernas tehnoloģijas un strādāt ar žāvētu koku. Industriāli ir iespējams izžāvēt pat apaļkoka baļķus līdz Ø500 mm, ar garumu līdz 13 metriem.

Vēl viens noteikums, ko daudzi aizmirst – koku jānocērt pareizā laikā. Koks vasarā aug, ir cukuru un citu barības vielu pilns, šajā laikā tas ir īpaši neaizsargāts, ļoti jutīgs pret zilēšanu. Gatavojoties ziemai, koks ūdeni un barības vielas uzkrāj saknēs, stumbrā sasūc sveķus. Šajā laikā nocirsts koks nesalīdzināmi labāk saglabā formu. Mūsu dzīves temps ir tāds, ka daudzi būvētāji izmanto arī nepiemērotā laikā cirstus būvkokus. Bieži vasaras laikā tiek uzbūvētas guļbūves no pavasarī cirstiem būvmateriāliem un rudenī jau tās tiek apdzīvotas. Protams, šāda māja vairāk deformēsies nekā pareizi celta.

Ko-darit-lai-jauna-gulbuves-maja-mazak-plaisatu-01
Ko-darit-lai-jauna-gulbuves-maja-mazak-plaisatu-03
Ko-darit-lai-jauna-gulbuves-maja-mazak-plaisatu-02
Ko-darit-lai-jauna-gulbuves-maja-mazak-plaisatu-04
kalteti-balki
balku-zavesana

Ja iepriekš sniegtajos bieži uzdotajos jautājumos nav atbildes uz jūsu jautājumu, varat nosūtīt mums e-pasta ziņojumu uz tālāk sniegto e-pasta adresi vai steidzamā gadījumā varat zvanīt uz numuru +371 2960 0477.

Jūsu vārds (obligāts)

Jūsu e-pasts (obligāts)

Jūsu telefona numurs

Jūsu ziņa

Noskaidrot cenu individuālam projektam